Dijital Pazarlama Nedir ?

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama, potansiyel müşterilere ulaşmak için dijital teknoloji araçlarını ve kanalları kullanarak yapılan pazarlama olarak tanımlanır. Esas amaç, markaların tanıtımlarını dijital ortam biçimleriyle yapmak ve en geniş kitleye ulaşmaktır. Dijital pazarlama kanalları, internet ile erişim sağlayan çevrimiçi kanallar ve cep telefonları (hem SMS hem de MMS), televizyon vb ile erişim sağlayan çevrimdışı kanallar olmak üzere çok geniş alana hitap eder. Dijital pazarlama taktikleri bu kadar geniş ve kolay erişim avantajı ile tüm geleneksel stratejilerin ve internet pazarlamasının önüne geçer.

Dijital pazarlama ve Geleneksel Pazarlama

Dijital pazarlama; kullandığı dijital araçlar, internet ve diğer dijital stratejiler ile geleneksel pazarlamadan farklılaşır ve birçok avantaj ile onun önüne geçer. Çünkü dijital pazarlama teknikleri ölçülebilen analiz sonuçlarına, bunun için özelleşmiş kontrol araçlarına ve kullanıcıya ulaşmak için bir sürü çevrim içi ve çevrim dışı kanala sahiptir.

Pazarlama stratejilerinin sonuçlarını analiz edip bu kadar geniş bir alanda sürekli yeni taktikler üretmek, markalar ve işletmeler için sınırsız fırsatlar sunar. Ayrıca kullanıcı ile sürekli etkileşim halinde olmak ve direkt iletişim kurmak müşteri memnuniyeti arttırır.

Durum böyleyken müşteriler de hızla dijital pazarlama kanallarına yönelmekte, satın alma süreçlerini daha çok bu kanallardan yönetmeyi tercih etmektedirler. Hızlı bir dijital dönüşüm sürecinde olduğumuz teknoloji çağında dijital pazarlama çok önemli bir yere sahiptir.

PR İtibar Yönetimi

Dijital Pazarlama yapan kişiler için işletme profili, tanınma şekli, kitlenin algısı çok önemlidir. Bu rekabette ayakta kalmak için kesinlikle sosyal ağ ortamlarındaki profilin ve online tanıtım çalışmalarının güçlü olması gerekir. Bunun için öne çıkarmak ve vurgulamak istenen özellik ve ileti belirlenmeli, büyük kitleleri etkileyen kişilerce tanıtım çalışmaları yapılmalı ve sosyal medya çok iyi yönetilmelidir. Gazetecilerle ya da sektörde profesyonel iş yapan kişilerle LinkedIn ve Twitter üzerinden bağlantı kurmak marka açısından önemlidir. Basın bültenleri yayınlamakta, bu insanlar tarafından keşfedilmeyi sağlayacaktır. Bu bültenler sektördeki ilgili kişilere yollanmalı ve sem reklamları yapmaktan da kaçınılmamalıdır. Bu paylaşım ve reklamlar blog yazıları ile güçlendirilmelidir.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital pazarlamanın çok sayıda kanalı vardır ve bunlar çevrim içi pazarlama kanalları ve çevrim dışı pazarlama kanalları olarak ikiye ayrılabilir. İkisi arasındaki temel fark, çevrimiçi pazarlama kanalları internete ihtiyaç duyarken çevrimdışı pazarlama kanalları internete ihtiyaç duymayan dijital araçlardır.

SEO

SEO (Arama motoru optimizasyonu), web sitesini arama motorlarının kriterlerine göre optimize etme işlemidir. SEO temel olarak, bir web sitesinin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına ve arama motorlarından organik trafik almasına yardımcı olur.

SEO, web sitesini optimize ederken bu işlemlerin site içinde yada site dışında yapılmasına göre Site içi SEO ve Site dışı SEO olarak ikiye ayrılır.

 • Site İçi SEO
 • Site Dışı SEO

Web Sitesi

Bir web sitesi, tüm dijital pazarlama kampanyalarının odak noktasıdır ve dijital pazarlama için çok güçlü bir kanaldır. Web sitesinin doğru yönetimi – site içi ve site dışı SEO faaliyetlerini yapmak, doğru tanıtımları yapmak- pazarlama kampanyasını çok üstlere taşır.

İlk olarak sitenin içeriği doğru tasarlanmalı, ürün ve hizmetler doğru ve ilgi çekici bir şekilde anlatılmalıdır. Web sitesinin hızlı ve mobil dostu olması, kullanıcının ilk aşamada sitede kalmasını sağlayan en önemli faktörlerin başında geliyor. Web sitesini açtıktan sonra pazarlama stratejilerini burada uygulamak, Google Adwords vb kanallar ile ürünleri tanıtmak da web sitesini üstlere taşır. Web sitesi online ticaret yapılmıyorsa bile marka değeri için çok önemli bir yatırım olduğu bugün herkes tarafından biliniyor. Eğer e-ticaret yapılıyorsa web sitesinin ne kadar önemli olduğunu anlamak için Amazon ve AliExpress gibi sitelerin ticaret cirolarına bakmalısınız. Bugün insanlar e-ticareti geleneksel yöntemlerden daha çok tercih ediyor.

Sosyal Medya

Sosyal medya pazarlaması, çeşitli sosyal platformlarda yapılan post paylaşımlarını, içerik pazarlama kampanyalarını ve ücretli reklamları kapsar.
Sosyal medya pazarlamasının odak noktası; marka bilinirliği arttırmak ve sosyal güven oluşturmaktır. Bunun yanında sosyal medya, doğrudan satış noktası şeklinde ticari işletme profiliyle de kullanılır. Bugün birçok insan instagram, facebook gibi platformlardan ürün inceleyip satın almaktadır.

Sosyal medya ile yapılan pazarlama 3 evrede incelenebilir. İlk evre insanlarda farkındalık yaratıp marka ve ürün görünürlülüğü arttırmaktır. Bu, sayede ürün yada hizmet tanıtılıp potansiyel müşteriye ulaşmak amaçlanır. Ücretli sosyal medya reklamları verilir ve trafik yoğunluğu arttırılır. Bu aşamada ilgili kişiler sayfaya yönelir, takipçi ve kitle artar.
İkinci evre dikkate alınmaktır. Bu aşamada farkındalık yarattıp dikkati çektilen kitle elde edilmelidir. Bunun geri dönüşünü almak için potansiyel müşteriler web sitesini ziyaret etmeli, uygulamayı yüklemeli veye mesaj yoluyla dönüş yapmalıdır.
Üçüncü evre etkileşim almaktır. Bu, potansiyel müşterinin elde edildiği son adımdır. Satın alma işleminin gerçekleşmesi, müşterinin mağazayı ziyaret etmesi, web site üzerinden satış gibi geri dönüşler ile amaca ulaşılır.

İçerik Pazarlama

İçerik Pazarlaması, marka bilinirliği, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma ve müşteriyi satın almaya teşvik etme amacıyla içerik oluşturulmasını ve dağıtılmasını yada yayınlanmasını ifade eder. Tüm dijital Pazarlama kanallarının temelini içerik oluşturur.
İçerik pazarlamanın ana araçları:

 • Blog Gönderileri
 • İnfografikler
 • Podcastler
 • Video
 • Podcast
 • Sosyal Medya

E-Posta

E-posta pazarlaması, potansiyel müşterilerinizle veya markanızla ilgilenen kişilerle iletişim kurmanın aracıdır. E-posta genellikle içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmanın yanı sıra, insanları işletmenin web sitesine yönlendirmek için de kullanılır. Bugün e-posta pazarlaması en aktif kullanılan içerik pazarlaması kanallarından biridir. E-posta tanıtımları, spam e-posta mesajları değildir.

 • Müşteri hoş geldiniz e-postaları.
 • Blog aboneliği bültenleri.
 • Tatil promosyonları.
 • Güncelleme e-postaları örnek olarak gösterilebilir.

Video Pazarlama

Video pazarlaması bugün en çok ilgi çeken alanlardan biri iken YouTube kullanıcısı giderek arttı hatta ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya aracı oldu. Burada yapılan ürün incelemeleri ve tanıtımları potansiyel müşterinin oldukça dikkatini çekiyor ve kullanıcı burada yapılan paylaşımlara güven duyuyor. İnsanların büyük kısmı ürün satın almadan önce buradaki tanıtımlarını izleyip kararını buna göre verir.