Huawei Apple’ı geride bıraktı

Huawei ve Apple rekabeti ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre Apple’ın tüm dünyadaki pazarlarda etkili olduğu ürünü, Huawei tarafından geride bırakılmış durumda. Bu süreçte Corona virüs pandemisinin de önemli bir rol üstlenmesi dikkatleri üzerine topluyor. Anlaşılan o ki Apple’ın bir süredir belirtilen üretim tarafındaki sorunları, satış miktarlarına da doğrudan etki oluşturmuş.

Huawei ve Apple rekabeti tablet konusunda güçleniyor

Kısa bir süre önce gelen son Çin’in pazar bilgilerine göre Huawei tablet satışlarında, 2020 yılının ilk çeyreği kapsamında Apple’ı geride bırakmış durumda. Bu süreçte iPad stoklarında yaşanan sorunların da önemli bir etkisi olduğu belirtiliyor. Söz konusu bu pazar araştırması, belirtildiği gibi sadece 2020 yılının ilk çeyreğinin Çin’deki satış tablosunu ifade ediyor. Bununla birlikte pandemi sürecinde Çin’deki tablet satışlarında gerilemeyen tek ismin Huawei olması da dikkat çeken bir başka detay oluyor.

South China Morning Post tarafından yayınlanan verilere göre Çin’deki tablet satışları, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık olarak yüzde 30 geriledi. Huawei tablet satışları ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.3 artarak 1.5 milyon seviyesine ulaşmış gibi görünüyor. Apple’ın ise Çin’deki pazar payının yüzde 40.2 seviyesinden yüzde 31.5 seviyesine gerilediğine dikkat çekiliyor.

Mart 2020 itibariyle ise Apple’ın iPad stoklarının azalmaya başladığı belirtilmişti. Çin’deki uzaktan eğitim sürecinde iPad satışlarının hız kazandığına dikkat çekiliyordu. Anlaşılan o ki bu satışların artışı, Çin’deki 2020 ilk çeyrek verilerinde etkin olarak kendini göstermemiş. Eğer gelen bilgiler gerçeği yansıtıyor ise 2020’nin ikinci çeyrek tablosunda Apple’ın Çin’deki iPad satışlarını yeniden artırdığı sonuçlarına ulaşılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir