İçerik Pazarlaması Hakkında

İçerik Pazarlaması

İçerik Pazarlaması, potansiyel müşteriye ulaşma, ürün tanıtımını yapma ve müşterinin satın alma süreçlerinde onunla temasa geçmeye yarayan pazarlama kanalıdır. Genellikle bir içerik önce web sitesinde yayınlanır sonra e-postalar, sosyal hesaplar, dergiler, ücretli reklamlar vb. kanallarda yapılan tanıtıma yönelik içeriklerle kitleye dağıtılır. İçerik üretemeyen yada ürettiği içerikleri hedef kitlesine ulaştıramayan bir marka hedefine ulaşamayacaktır. Diğer tüm dijital pazarlamakanallarının temelinde de içerik vardır.

İçerik Pazarlamasının Önemi

İçerik Pazarlamasının ilgi çekici, özgün ve yaratıcı fikirler içermesi markayı çok üste taşıyabilecek stratejilerdir. 2017 de yapılan bir araştırmaya göre işletmeler en çok içerik pazarlamasına değer veriyor ve bu konuda çalışıyor.

En çok tercih edilme nedenlerinin başında maliyetinin düşük olması geliyor. Sosyal medya hesabı açmak, bir blog gönderisi ya da e-mail içeriği oluşturmak çok ucuz ya da maliyetsizdir. 

Bugün bir çok küçük işletmenin reklama ayırdıkları bütçeden daha fazlasını web sitesi içeriğine ayırdığı da biliniyor. Çünkü kabul etmek gerekir ki potansiyel müşterilere ulaşan kaliteli ve heyecan verici içerikler en iyi sonucu yaratacaktır.Reklama para ayırıp bi anda parlayan fakat istediği dönüşü alamayan işletmeler yerine, içeriğe yatırım yapıp güvenilir ve kaliteli bir imaj oluşturmak daha önemlidir. Fakat tabii ki bu içeriklerin dağıtımı ya da kitleye ulaşması için bazı platformlar ya da ücretli reklamlar kullanılmalıdır.

içerik Pazarlaması Nedir ?

E-Posta

İçerik pazarlamasında en çok kullanılan yöntemlerin başında e-posta pazarlaması gelir. Birçok marka ya da online mağaza; bültenlerini, indirim haberlerini ve güncellemelerini e-posta yoluyla müşterilerine ulaştırır. İçerik pazarlaması yapan çoğu şirket e-posta pazarlamasını kanalını kullanılır. Özenle hazırlanmış içerikleri sunan e-postalar; markayı güçlendirir, siteye dönüş sağlar ve alışverişe iter.

Hikayeleştirilmiş İçerik

Markayı yada yapılan işleri anlatırken onu ilgi çekici hale getirip kitleyi etkilemektir. Bunlar başarı hikayeleri yada satılan veya hizmeti verilen ürünlerin hikayesi olabilir. Örneğin “ Üniversitede çok büyük zorluklar yaşadım, yürüyüş yapmayı ve tırmanmayı severdim fakat gerekli ekipmanın olmazdı. Ben yinede trekking etkinliklerine katılır uzun mesafeler yürürdüm. Fakat ayakkabılarım o kadar kötüydü ki her zaman ayaklarım ıslanmış ve ezilmiş bir şekilde dönerdim. Bugün sattığımız bu ekipmanlar o zaman hayalini kurduğum ve tasarladığım fikirlerin ürünü.” gibi içerikler eklenir. “Şirketimiz outdoor ayakkabılar satıyor” demekten çok daha fazla dikkat çeker.

Markanın nasıl güçlendiğinin ve büyüdüğünün anlatıldığı başarı hikayeleri de insanların en çok dikkatini çeken içerik türlerinden biridir.

Video

Video içerikleri en çok dikkat çeken içerik türlerinden biridir. Özellikle Youtube ikinci en büyük arama motoru haline gelmişken ve Instagram uzun videolar için lgtv videolarını başlatmışken bu alandan uzak kalmak mantıksız olacaktır. Videolar eğitim amaçlı kullanılabileceği gibi ilgi çekme ve yeni takipçiler elde etme amacıyla da kullanılabilir. İnsanların bir çoğı bir ürünü satın almadan önce ürün incelemesini izlemeyip edip öyle karar verir.

PodCast

Podcast  kaydedilen ve sonra tekrar dinlenmek veya izlenmek üzere ulaşılabilen içerik türüdür. Dinleme listesi, izleme listesi, radyo programı ya da konuşmacıların yer aldığı herhangi bir program olabilir. Iphone ile ortaya çıkmış olsa da bugün bir çok farklı platformda yer alır. Son zamanlarda çok trend ve ilgi çekici olması yönüyle markalar podcast içeriklerini pazarlamada kullanırlar.

Sosyal Medya

Sosyal medya günümüzün en aktif kullanılan internet alanlarındandır. Çok fazla insana ulaşmanın en önemli kanallarından biridir. İlgi çekici sosyal medya içerikleri oluşturarak kitlenin dikkati çekmek çok iyi geri dönüşler sağlar.

Buna örnek olarak GE (General Elektrik) gösterilebilir. Elektrik işiyle uğraşan ve aslında bakıldığında çok heyecan verici gözükmeyen GE sosyal medyada paylaştığı ilgi çekici fotoğraflar ve hashtag çalışmalarıyla birçok insanın dikkatini çekti. Çok geniş takipçiye ulaştı, her fotoğrafı bilerce yorum alıyor. Sosyal medya stratejileriyle markayı nasıl güçlendiririz ve dikkat çekeriz sorularının en iyi örneği olabilir.

Blog gönderileri

Marka yada işletmeye dair haberleri veya üretilen içerikleri anlatmanın en kolay yoludur. Arama motorunda üst sıralara çıkabilen bir blog, kitlenin güvenini alır ve hatta satın alma süreçlerine katılımını sağlar. Blog gönderilerinin düzenli güncellenmesi ve buradan bir diğer sahip olunan websitesine ya da sosyal medya hesaplarına backlink verilmesi markanın prestijini yükseltir.

İnfografikler

Verilerin grafiklerle anlatılması anlamına gelir. İnsanlar grafiklere önem verirler ayrıca anlaşılmasını kolay bulurlar. Bu yüzden içeriklerde infografiklere yer vermek ilgi çekici ve değerlidir. İçeriklerde bu tarz grafik verileriyle konuyu desteklemek içeriğin kalitesini arttıracaktır.

En Çok Hangi İçerik Pazarlaması Kanalı Tercih Ediliyor?

İçerik türleri çok çeşitli ve her geçen dijital dünya ile birlikte artmaya devam ediyor. Markalar içerik türlerini belirlerken hedef kitlesini göz önünde bulundurmalı onların hangi mecraları kullandığı, yaş aralığı, ilgileri gibi konulara dikkat etmelidir. Content Marketing Enstitü  tarafından 2018 senesi içinde  içerik pazarlamasında hangi pazarlama kanallarının kullanıldığı hakkında bir araştırma yapıldı.